Mezarlık Dolandırıcılığı

Mezarlık Dolandırıcılığı

Gün geçmiyor ki yeni dolandırıcılık girişimleri eksik olmasın. Dolandırıcılık; yaratıcılık ve keriz isteyen bir gerçeklik.

İnternete baktığınızda neredeyse daire fiyatına mezar yerleri satılıyor. Artık beleşçiler için söylenen “boş mezar bulsan yerleşeceksin” sözü tarihe karışıyor. Artık beleşçi yok dolandırıcı var.

Mezar yerleri dolandırıcıların artık yeni gözde mekanları. İnternette daire fiyatına mezar yerleri satılmaya başladı. Dolandırıcılar satış sırasında herhangi bir sıkıntı yaşanmayacağını belirtmeyi unutmuyorlar.

Yetkililer ise vatandaşları bu dolandırıcılara karşı uyarıyor. Satış yapılma ihtimalinin olmadığını belirtiyorlar.

Peki mevzuat ne diyor? Mezarlıkların satılması mümkün mü?

3998 sayılı Mezarlıkların Korunması Hakkında Kanun’da bu husus düzenlenmiştir. Kanunun mülkiyet başlıklı 1 nci maddesi aynen şöyle;

“Mülkiyet

Madde 1 – Devlet mezarlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü yönetimindeki tarihi mezarlıklar ile şehitlikler ve cemaatlere ait özel statüsü bulunan mezarlıklar hariç, umumi mezarlıkların mülkiyeti belediye bulunan yerlerde belediyelere, köylerde köy tüzelkişiliklerine aittir. Bu yerler satılamaz ve kazandırıcı zamanaşımı zilyedliği yolu ile iktisap edilemez.”

Yasal mevzuatta açıkça göstermektedir ki umumi mezarlıkların herhangi bir şekilde satılması mümkün değildir. Bu nedenle halkımız mezar satmaya kalkan dolandırıcılara itibar etmemelidirler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*