Kiracı Hangi Vergileri Öder?

KİRACI HANGİ VERGİLERİ ÖDER?

Bazı kiralayanlar kira sözleşmesine vergilerin tümünün kiracı tarafından ödenmesi gerektiği şeklinde maddeler koymaktadırlar. Ancak kanunen vergi mükellefleri bellidir. Mükellefin değişmesi söz konusu değildir. Bu nedenle kiracının ödemek zorunda olduğu vergileri kısaca özetlemek istiyoruz. 

-Emlak Vergisi; mesken, işyeri, arsa ve arazilerin mülkünden kaynaklanmaktadır. Emlak Vergisi’nde taşınmaz malın sahibi/sahipleri tarafından ödemelidir.  Kullanımı intifa hakkı ile başkasında ise malik değil intifa hakkı sahibi öder. Taşınmaz hisseli yani paylı mülkiyet halinde ise hissedarlar hisseleri oranında ödemek zorundadırlar. Şahsi sorumluluk vardır. İştirak/Elbirliği mülkiyette ise malikler vergiden müteselsilen sorumludurlar. Kiracıların emlak vergisi ödemesi söz konusu değildir. Çatılı işyeri ve konutlarda böyle bir yükümlülük getirilemez.

-Çevre Temizlik Vergisi (ÇTV); Belediye Gelirleri Kanununa göre ‘Çevre Temizlik Vergisini söz konusu taşınmazda kim kullanıyorsa o ödeme yapması gerekir. Yani kiracı ödemesi gerekir.

-DASK; Her ne kadar vergi olmasa da ‘DASK’ yapılması zorunludur. Ancak DASK taşınmazın mülkiyetine ilişkin olduğundan dolayı mülk sahibi tarafından ödenmesi gerekir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*