Kiralarla Yarışan Aidat

KİRALARLA YARIŞA AİDATLAR

Son zamanlarda konut ve kira artışlarına paralel olarak apartman site aidatlarında da artışlar yaşamakta.

Artan maliyetler nedeniyle binalarda en çok şikayet aidatların yüksekliğinden kaynaklıdır. Aidatların sürekli artış göstermesi, bir önceki aidatla 2-3 kat artışlar kaydedilmesi bina sakinlerini kara kara düşündürmektedir.

Öyle ki neredeyse kiralarla yarışan aidatlardan söz edilir oldu. Öyle ki bazı bölgelerde neredeyse asgari ücreti bulan aidatlar söz konusu.

Aidatların artması ile birlikte binalarda ki kiracılar-mülk sahipleri ile yöneticiler arasında, mülk sahibi ile kiracılar arasında bir gerilim yaşanmaya başladı. Şöyle ki;

Aidatları artan kiracılar ve ev sahipleri bunun sorumlusu olarak yöneticilere tepkilerini göstermeye başladılar. Ödeme güçlüğü çeken apartman-site sakinleri toplu eylem ve gösteriler ile yöneticileri protesto etmeye başladılar. Bu durum zaman zaman şiddet boyutuna da dönmektedir.

Aidatların artması sorunları daha da arttırdı.

Aidatların ödenmemesi kiracıların tahliye sebebi olarak da kabul edilmektedir. Kiracıların aidatlarını ödememesini fırsat bilen ve daha fazla kira bedeli alabilmek için kiracıları tahliye etmek isteyen ev sahipleri kiracıları tahliye etme imkânına sahip olmaktadırlar.

Bu nedenle aidatların ödenmesi kiracılar açısından hayati öneme sahiptir.

Aidatların artması nedeniyle bina ve sitelerde yönetici olmak istenilen bir husus değil. Çünkü insanlarımız sıkıntılarını yöneticiye yönlendirmekteler. Yöneticiler kat malikleri ve kiracılar ile sürekli uğraşmak zorunda kaldıklarından bina içinden yönetici bulmak çok zorlaştı. Esasen kimse komşusunu icraya vermek istemiyor. Bu nedenle sektörde Profesyonel yönetim hizmetleri gelişmektedir. Aslında olması gereken de bu.

Kendi içinde yönetici seçmeyen yada seçmek istemeyen binalar artık Profesyonel Yöneticiye yönelmektedir. Tabii ki her hizmetin bir bedeli olması gerekir ve dışardan profesyonel yönetici seçmenin de bir maliyeti var ve bu da doğal olarak aidatlara yansıyacaktır.

Dışarıdan yönetimin aidata etkisi olmakla birlikte iyi bir profesyonel yönetimin getirdiği avantajlarda ortadadır. Düzenli bir site ancak düzenli bir yönetim ile olabilecektir. Bu da o binanın, sitenin yada toplu yapının hem değerini arttıran hem de yaşayan sakinlerin huzurlu olmasını sağlayan bir durumdur.

Av. İbrahim GÜLLÜ

Apartman Site Yöneticileri ve Sakinleri Derneği (ASİYED) Başkanı

Emlak ve Kiracı Sorunları Derneği (EMLAKDER) Başkanı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*